Thodex Akıllı Sözleşme Nedir, Akıllı Sözleşme Sistemi Nasıl Çalışır?

Thodex Akıllı Sözleşme Nedir, Akıllı Sözleşme Sistemi Nasıl Çalışır?

Thodex Support Akıllı sözleşmenin ne olduğunu düzgünce kavramak için öncelikle sözleşme kavramını tam olarak anlamak gerekir. Sözleşme, bir hukuk terimi olarak “Hukuksal bir sonuç doğurmak amacı ile iki ya da daha fazla sayıda kişinin ya da kurumun karşılıklı ve birbirine uygun irade bildirişi ile gerçekleşen, koşullara uyulması yasayla desteklenmiş işlem”şeklinde tanımlanmaktadır. Blockchain’den bağımsız olarak 1994 yılında ortaya çıkan akıllı sözleşme kavramı, çeşitli taraflar arasındaki etkileşimleri güvenli hale getirip uygun şekilde yürütülmesini sağlayan bilgisayar program ve sistemlerini tanımlamak amacı taşımaktadır.

Todex Akıllı Sözleşme Nasıl Yapılır?

Thodex Bitcoin Market, aslında teknik olarak Blockchain ağındaki bir kod parçasıdır. Taraflar arasında düzenlenen sözleşme koşulları bu kod ile saklanır ve gereken koşullar meydana geldiğinde kararlaştırılan sonuçlar otomatik olarak gerçekleşir. Sözleşme oluşturulurken tanımlanan mantıksal hareketler bir kurallar çerçevesine oturtulur ve herhangi bir müdahale söz konusu olmadan işlemler yürütülür. Örneğin; Sivas’tan İstanbul’a taşınacak bir kamyon mal satım sözleşmesini akıllı sözleşmeler aracılığı ile akdedildiği varsayımında, “Eğer mallar 7 gün içinde teslim edilmezse sözleşme feshedilir.” ibaresi yer alırsa, söz konusu teslimatın 7 gün içinde gerçekleşmemesi durumunda sözleşme herhangi bir müdahale gerektirmeden kendi kendini fesheder. Veyahut bu sözleşmede “5 günden sonra gecikilen her gün için bedelde 1500 TL indirim” öngörülür ise, beşinci gün sonunda malın teslim edilmediği varsayımında sözleşme kendiliğinden 1500 TL tutarında indirilecektir.

Todex Akıllı Sözleşme Hizmeti Barındıran Ethereum Kripto Para Birimi

Todeks Blockchain yapısı; limitli yeteneklerinden dolayı, akıllı sözleşmenin tanımlarının yapılmasını kendi üzerinde tanımlanan üst platformlar aracılığıyla sağlayabilmektedir. Bu noktada Ethereum gibi “Blockchain v2” olarak adlandırılan daha güncel Blockchain platformları özellikle sağladıkları yerleşik betik dil (Scripting Language) desteği ile birlikte akıllı sözleşmelerin başka üst platformlara ihtiyaç duymadan tanımlanmasına olanak sağlamaktadırlar. Ethereum’um çok daha farklı çeşitte akıllı sözleşmelerini düzenlenmesine olanak veriyor olması, gün geçtikçe tercih edilme miktarını da artırıyor. Nitekim günümüzde karşılaştığımız çoğu akıllı sözleşme örneği de Ethereum platformunda gerçekleştirilmekte ve sözleşmeler Ethereum üzerinde hayat bulmaktadır.

Bitcoin Haberleri Dünyada Bitcoin