Ethereum(eth) - Ethereum fiyatları - Ethereum mining - Ethereum nedir?
Ethereum Nedir? – Ethereum Satın Al – Ethereum Kaç TL ?

Ethereum Nedir? – Ethereum Satın Al – Ethereum Kaç TL ?

İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan ve kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşan Ethereum dışarıdan bakıldığında bir “ altcoin ” gibi görünse de aslında diğer altcoinlere nazaran çok daha fazla yenilik içerin bir sistem.

Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir. Bitcoin’in blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “merkezi olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blockchain üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabilecek. Çoğu insan Ethereum’u şu şekilde tanımlıyor:  “Bitcoin Vol 2”

Zaten Ethereum ekibini incelediğimizde tamamının Bitcoin’in ilk evresinden bu yana Bitcoin topluluğu içerisinde yer alan geliştirici beyinler olduğunu görüyoruz.

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, aynı zamanda hepimizin yakından takip ettiği Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biri. Çok iyi bir programcı olan Buterin, 2011 yılında tanıştığı Bitcoin dünyası nedeniyle üniversiteyi bırakıp tüm dünyada bitcoin topluluklarının buluşmalarına katılarak bu işin kemik kadrosunda yer almaya başlamış bir idealist.

Ethereum’u ilk konuşulmaya başladığı günlerden bu yana takip edenlerin hatırlayacağı gibi proje sadece 4 kişi ile başlamıştı. (Vitalik Buterin,Charles Hoskinson,Anthony DiIorio,Gavin Wood) Proje ekibi 2 ayda 32 kişilik sayıya ulaştı ve çalışmalarına devam ediyor. Henüz resmi olarak piyasaya dahi çıkmamış olan Ethereum’un bu kadar kişi tarafından desteklenmesi geleceği açısından ciddi ipuçları veriyor zaten. Bu arada ekipte yer alan yazılımcıların çoğu dünyaca bilinen geliştiriciler.

Eter nedir?

Eter, dağıtılmış uygulama platformu Ethereum’u çalıştırmak için gerekli bir elementtir – yakıttır. Platformun müşterileri tarafından istenen işlemleri gerçekleştiren makinelere yapılan bir ödeme şeklidir. Bir başka deyişle, eter, geliştiricilerin kaliteli uygulamalar (savurgan kod maliyetleri daha fazla) yazmasını ve ağın sağlıklı kalmasını (insanlar katkıda bulundukları kaynaklar için tazmin edilir) sağlama özendiricisidir.

Eterler nasıl yaratılır?

Toplam eter tedariği ve ihraç oranı 2014 yılı öncesi dönemde toplanan bağışlarla belirlendi. Sonuçlar kabaca şöyle:

 • Satışa katkıda bulunanlar için 60 milyon eter oluşturuldu
 • Kalkınma fonu için 12 Milyon (yukarıda belirtilenlerin% 20’si) oluşturuldu, bunların çoğu erken katkıda bulunanlara ve geliştiricilere ve daha sonra Ethereum Vakfı’na gidecek.
 • Her blok (yaklaşık 15 saniye) bloğun madenine 3 eter oluşturulur
 • 625-2.625 eterler bazen bir çözüm bulabildikleri halde başka bir madenciye gönderilir ancak bloğu dahil edilmemiştir (amca / teyze ödülü denir)

Eter kaynağı sonsuz mu?

Hayır. 2014 yılı öncesi tüm taraflarca kabul edilen şartlara göre, eterin ihracı yılda 18 milyon eter olarak sınırlandırılmıştır (bu rakam ilk tedarikin% 25’ine eşittir). Bu, mutlak ihracı sabit tutarken, her yıl nispi enflasyonun düştüğü anlamına gelir. Teoride, eğer bu düzenleme süresiz olarak tutulduysa, o zaman bir noktada her yıl oluşturulan yeni jetonların oranı, yıllık olarak (yanlış kullanım, kazayla kaybedilen anahtar, tutulanların ölümü vb.) Kaybedilen ortalama miktara ulaşacak ve bir dengeye ulaşacaktır.

Ancak oranın muhafaza edilmesi beklenmemektedir: 2018-2019 yıllarında Ethereum Proof of Work’den geliştirilmekte olan ve daha verimli olması ve daha az madencilik sübvansiyonu gerektirmesi beklenen Casper olarak adlandırılan yeni bir konsensüs algoritmasına geçecektir . İhracata yönelik kesin yöntem ve hangi fonksiyonun işleyeceği aktif bir araştırma alanıdır, ancak şu an garanti altına alınabilecek olan şu hususlardır: (1) mevcut maksimum bir tavan olarak kabul edilir ve casper altındaki yeni ihraçlar bu değeri aşmayacaktır. çok daha az olması) ve (2) sonuçta çıkarmaya aldı hangi yöntemin bu olacak bir merkezi olmayan akıllı sözleşme olacak değil insanların herhangi bir gruba tercihli muamele vermek ve amacı ağının genel sağlık ve güvenliğine fayda sağlamaktır .

Kimin etere ihtiyacı var?

Ethereum blockchain’i kullanacak uygulamalar geliştirmeyi düşünen geliştiriciler. Ethereum blockchain’de akıllı sözleşmelere erişmek ve etkileşim kurmak isteyen kullanıcılar.

Eterimi nasıl alırım?

Ethereum ağı tüm dünyadaki bilgisayarlar tarafından çalıştırılmaktadır. Hem sözleşmelerin işlenmesi hem de ağın güvenliğini sağlamak için hesaplama maliyetlerini ödüllendirmek amacıyla, bilgisayara zincirdeki en son bloğu yaratabilen bir ödül verilir. Her 15 saniyede bir ortalama olarak, blok zincirine ağ tarafından işlenen en son işlemler ile yeni bir blok eklenir ve bu bloğu oluşturan bilgisayar 3 eter ile ödüllendirilir. Blok üretimi için algoritmanın doğası gereği, bu sürecin (işin bir kanıtı oluşturması) rastgele olduğu garanti edilir ve her makinenin hesaplama gücü ile orantılı olarak verilir.

Bu işlem genellikle kripto-para birimi lingo’da madencilik olarak adlandırılır .

CPU MINING KOMUT SATIRINI KULLANMA

Eğer bir iseniz özel ağa (sadece ücretsiz teknolojiyi test etmek istiyorsanız ve, sen olmalı) daha sonra normal bir CPU ile herhangi bir normal bilgisayar (sadece paraya çevrilebilir olduğu eter ağını çalıştırmak ve test eter kazanmak mümkün olacak Madencilik yoluyla oluşturulduğu ağ). Bu, küçük ölçekli ağlar için en iyi seçimdir veya daha az kaynak yoğun olduğu için özel olarak test edilir. Gerçek (veya canlı test) ağında normal bir masaüstü (veya dizüstü bilgisayar) bilgisayar bir bloğu başarılı bir şekilde benimsemek ve eter almak için çok uzun zaman alabilir.

Herhangi bir madenciliği yapmadan önce, hangi adresin kazancınızı alacağını ayarlamanız gerekir (“etherbase” olarak adlandırılır). Bunu sadece bir kez yapmanız gerekir. Eterbase’inizi nasıl ayarlayacağınız ve ardından madenciliğe nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Geth:

miner.setEtherbase(eth.accounts[0])

miner.start()

Eth:

web3.admin.eth.setMiningBenefactor(web3.eth.accounts[0])

web3.admin.eth.setMining(true)

Bununla birlikte, herhangi bir blok bulabilmek için bilgisayarınızın “DAG oluşturma” adlı bir süreçten geçmesi gerekiyor. Bu DAG (“Yönlendirilmiş Asiklik Grafik” kısaltması), ASIC makinelerinin (“Uygulamaya Özgü Entegre Devreler”), madencilik eteri için seri üretilmelerini önlemek amacıyla, madencilik için gerekli olan büyük bir veri yapısıdır (~ 1GB). Amacı madencileri kendiniz gibi korumak, böylece sadece ev bilgisayarına rekabet edebilmek için ihtiyaç duyacaksınız. DAG’ın üretilmesi yaklaşık 10 dakika sürecek ve bittiğinde, Geth otomatik olarak madenciliğe başlayacaktır.

Bir bloğu başarıyla bitirdiyseniz, günlükler arasında böyle bir mesaj görürsünüz:

🔨 Mined block #123456

Kazançlarınızı kontrol etmek için bakiyenizi şu şekilde gösterebilirsiniz:

web3.fromWei(web3.eth.getBalance(web3.eth.accounts[0]), “ether”)

GPU MINING KOMUT SATIRINI KULLANMA

Canlı etheryum ağında madencilik yapmak ve gerçek ether ödülleri kazanmak konusunda ciddi iseniz, ağı çalıştırmak için çok güçlü grafik kartlarına sahip özel bir bilgisayar kullanmalısınız.

Eth için talimatlar:

Eth kullanıyorsanız, GPU madenciliği kutudan çıkar. Konsoldan çıkın (kontrol + C tuşlarına birkaç kez basın ve sonra da girin) ve ardından –GPU seçeneği açıkken başlatın:

eth -b –genesis path/to/genesis.json -i -m on -G

Başladığınızda, normal CPU madenciliği ile aynı talimatları izleyin.

 • C ++ Eterminer. Bu pro madencileri için bir sürümüdür. Bunu yüklemek için, C ++ eternum kodunu bütünüyle yüklemek için kılavuzu izleyin .

MADENCILIK HAKKINDA DAHA FAZLA BILGI

 • Iş algoritmasının Ethereum en kanıtı scrypt veya SHA256 kullanımını yapmaz, bunun yerine, güçlendirir EtHash, bir Hashimoto / Dagger melez. Bunun arkasındaki teoriyi ve tasarımını Ethereum gitBook, madencilik bölümünde okuyabilirsiniz . Serenity için (gelecekteki bir sürüm olan, Ethereum geliştirme yol haritasındaki önemli bir kilometre taşı), Kanıt İspatına (PoS) geçmeyi planladığımızı unutmayın.
 • Çalışma algoritmasının Ethash ispatı hafızası zor, her GPU’da en az 1 + GB RAM’e ihtiyacınız olacak.1+ diyorum çünkü paralel birleştirme yapmak için GPU’nun içine ve dışına itilen veri seti olan DAG, 1GB’da başlayacak ve süresiz olarak büyümeye devam edecek.2GB, yıl boyunca madenciliğe devam etmek için gerekenlere iyi bir yaklaşım olmalıdır.
 • Madencilik yeteneği kabaca bellek bant genişliğine orantılı olarak ölçeklenir. Uygulamamız OpenCL’de yazıldığı için, AMD GPU’ları benzer fiyatlı NVIDIA GPU’lardan daha hızlı olacak. Ampirik kanıtlar, bunu R9 290x ile düzenli bir şekilde kıyaslama ölçütlerini doğruladı.
 • ASIC’ler ve FPGA’lar, bağımsız bir denetimde teyit edilen mali olarak verimsiz hale getirilmek suretiyle şiddetle tavsiye edilir . Onları piyasada görmeyi beklemeyin ve eğer yaparsanız, çok dikkatli olun.

Komut satırını kullanarak eteri nasıl gönderirim?

DİKKAT: Ethereum adreslerinde henüz yerleşik kontroller bulunmamaktadır.Bu, bir adresi yanlış yazmanız halinde, ikincil onay penceresi olmadan, eterinizin sonsuza kadar kaybolacağı anlamına gelir.Önemli miktarda hareket ediyorsanız, yeterince rahat edinceye kadar kaybetmeyi göze alabileceğiniz daha küçük miktarlarla başlayın.

Ethereum’da iki tür hesap vardır:normal hesaplar, sadece özel bir anahtar vesözleşmelerlehareket ettirilebilen, sadece kendi iç kodları tarafından kontrol edilen eterleri bulunduran eter.Bu bölümde, birinciye odaklanıyoruz.Bu kılavuzun geri kalanı ikincisine tahsis edilecektir.

Benzer şekilde, işlemleriniz iki tiptir: normal hesaplara gönderilenler, eter transferleridir , geri kalanı ise akıllı sözleşmelerle iletişim halindedir.

İlk ether transferinizi gerçekleştirmeden önce, eterinizi göndereceğiniz bir arkadaşa ihtiyacınız var. Varsa, daha önce tartışılan adımları izleyerek istediğiniz kadar yeni hesap oluşturabilir ve yalnızca sahip olduğunuz hesaplar arasında paranızı taşıyabilirsiniz. Eteri aşağıdaki adrese göndermek için ikinci bir hesap oluşturduğunuzu varsayalım:

var sender    = web3.eth.accounts[0];

var recipient = web3.eth.accounts[1];

var amount = web3.toWei(0.01, “ether”);

İlk iki satır daha sonra daha kolay erişim için hesap numaralarıyla yerel değişkenleri belirler. Göndereni ve alıcı adreslerini istediğiniz gibi değiştirin. Bunun yerine bir arkadaşınızın hesap adresini ekliyorsanız, ‘0xffd25e388bf07765e6d7a00d6ae83fa750460c7e’ gibi tırnak işaretleri arasına yerleştirin. Üçüncü satır seçilen miktarı ağın ana birimine (wei) dönüştürür.

Ether mezhepleri için birçok isim olmasına rağmen, sadece iki tane kullanacağız: “ether” ve “wei”. Wei, eterin atomik birimidir ve sistem seviyesinde kullanılır. Günlük işlemlerin çoğu, bir quintillion wei’ye ya da 1’den 18’e kadar sıfır olan eterle yapılacaktır. Bu nedenle, herhangi bir işlem göndermeden önce, tutarı wei’yedönüştürmek çok önemlidir ve bunun için web3.toWei işlevini kullanabilirsiniz .

Yukarıdaki değişkenleri ayarladıktan sonra işlemi şu şekilde gönderin:

web3.eth.sendTransaction({from: sender, to: recipient, value: amount})

Birkaç saniye bekledikten sonra işlem tamamlanmalıdır. Bir hesabın bakiyesini kontrol etmek için şunu yazın:

web3.eth.getBalance(recipient)

İpucu: Eğer kullanıyorsanız Geth o zaman sadece kullanabilirsiniz eth yerine web3.eth komuta.

İşlem Makbuzu

Her zaman Ethereum’da bir işlem oluşturduğunuzda, döndürülen dizi İşlem Karma’dır . Bunları devam eden bir işlemi takip etmek için veya eth.getTransaction ()ve eth.getTransactionReceipt kullanarak geçmiş bir işlemde harcanan gaz miktarını kullanmak için kullanabilirsiniz . Bunu nasıl kullanacağınız:

var tx =  web3.eth.sendTransaction({from: web3.eth.accounts[0], to: web3.eth.accounts[1], value: amount});

web3.eth.getTransaction(tx);

İşlem zaten alınmışsa makbuzunu şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

web3.eth.getTransactionReceipt(tx);

Gördüğünüz gibi Ethereum, diğer hiçbir altcoin gibi değil. En basit anlatımla, henüz sadece açık kaynak bir deneme olmasına karşın gördüğü ilgi alt yapısında ciddi bir beklentinin oluştuğunun göstergesi. İnsanlar hiçbir karşılık beklemeden çevirilerini yapıyor, tanıtıyor ve aktif olarak katılım gösteriyor projeye.

Ethereum, kripto paralar arasında Bitcoin’den sonra en fazla pazar hacmine sahip ikinci kripto para birimidir. Geçtiğimiz yıl başında 10 dolardan işlem gören Ethereum, şu an itibariyle 700 doların üzerinde bir fiyatla işlem görmektedir. Alım satımı Bitcoin’in işlem gördüğü pek çok borsada yapılabilmektedir.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum, getirdiği blok zinciri yenilikleri ile Bitcoin’den farklılaşmaktadır. Aynı zamanda transfer süresi, blok zinciri üretim süresi ve madenciliğinde de farklar bulunmaktadır.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği, Bitcoin ve diğer altcoin’lerin aksine ASIC ve CPU madenciliğini kullanmaz. GPU madenciliği yapılmaktadır ve zorlu blokları çözmede GPU yani ekran kartları daha etkili ve efektiftir. Ethereum madenciliği için iyi bir ekran kartına ve Github üzerinden indirebileceğiniz bazı küçük yazılımlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Bununla birlikte “pool” yani havuz olarak adlandırılan ve çözülen blok başına hediye veren karlı sistemlere de dahil olabilirsiniz. Ethash algoritması ile çalışır. Madencilik yaparken veya alıp satarken bir cüzdana da sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de online olarak kolayca Ethereum cüzdanı edinebilirsiniz.

Ethereum Nasıl Alınır? Nasıl Satılır? Türkiye’den Almak Mümkün Mü?
Ethereum’u Bitcoin’in işlem gördüğü pek çok piyasadan kolaylıkla satın almak mümkün. Eğer kripto para borsasını Bitcoin gözüyle de incelemek, alım satım yapma ile ilgili bilgiler edinmek isterseniz aşağıdaki içeriğimizi okuyarak Türkiye’de ve yurtdışında popüler kripto para borsalarını bulabilirsiniz.

Ethereum’a Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Bu içeriğimiz bir yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, tüm kripto para birimleri gibi Ethereum’un da borsalarda işlem görmesi, fiyatlarının artıp azalması, alım satım trendleri bulunmaktadır. Bu nedenle Ethereum’a yatırım yapmak isteyenler için tavsiyemiz güncel gelişmelerin takip edilmesi(Telegram grupları, Reddit, Ekşi Sözlük gibi platformlar takip edilebilir), trendlerin analiz edilmesi, güvenilir kripto para borsaları üzerinden işlem yapılması(satın alma işlemleri) önemlidir.

Ethereum’un Geleceği Var mı? 2018 Yılında Neler Olacak?

Kripto paraların hepsinde piyasaya sürülmeden önce bir vizyon, yol haritası(roadmap) ve stratejiler yapılmakta ve bunlar kripto para topluluklarına sunulmaktadır. Ethereum gibi pek çok kripto para için 2018 yılında fiyatları etkileyebilecek güncellemeleri ve kilometre taşlarını takip etmek önemlidir. Bu nedenle Ethereum’un resmi web sitesine giderek roadmap’i incelemek faydalı olacaktır. 2018 yılının ikinci yarısı itibariyle Ethereum’la ilgili süpriz gelişmeler ve fiyat değişimleri gerçekleşebilir.

Ethereum Nedir?

Ethereum’u anlamadan önce, internetin çalışma mantığını anlıyor olmanız gerekiyor.

Günümüzde kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve mali bilgilerimizin çoğu Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin bulut sunucularında, bilgisayarlarında depolanmaktadır. Şuan okuduğunuz bu yazı da bir sunucu üzerinde kayıtlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz şirketler bu verileri depolamak ve güvence altına almak için uzmanlardan oluşan görevleri görevlendirdiği için bu durum epey kolaylılık sağlamaktadır.

Ancak bu kolaylıkların yanında aynı zamanda güvenlik açıkları da vardır. Şimdiye kadar çoktan öğrendik ki bir hacker veya bir hükümet, üçüncü tarafları etki altına alarak veya tarafa saldırarak dosyalarınıza sizin bilginiz olmadan erişim sağlayıp, önemli bilgilerinizi çalabilir, dosyalarınıza sızabilir veya değiştirebilir. Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf, belki de biraz aşırıya kaçarak, bu merkezleştirilmiş tasarımı “internetin “ilk günahı” olarak adlandırmıştır. Behlendorf gibi düşünen bazıları internetin merkezi olmamak için yaratıldığını öne sürmüşlerdir.

Blockchain gibi teknolojiler, bu amaca hizmet etmektedir.

Ethereum da bu teknolojilere yeni katılanlardan biridir.

Bitcoin’in amacı PayPal’ı ve internet bankacılığını ortadan kaldırmakken; Ethereum’un amacı Blockchain teknolojisi kullanarak veriyi işlem ipoteklerini depolayan ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır.
“Dünya Bilgisayarı”

Kısaca Ethereum, mevcut istemci sunucu modelini merkezsizleştirerek, bazılarına göre demokratikleştirerek, bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istemektedir.

Ethereum’da, sunucular ve bulutların yerini dünya çapındaki gönüllüler tarafından yürütülen binlerce ‘düğüm’ almaktadır.

Hayal edilen şey, Ethereum’un bu işlevselliği dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırmasıdır.

Uygulama mağazasında dolaşırken gördüğünüz küçük sembolleri ele alalım. Bankacılık, mesajlaşma ile ilgili piyasada yüzlerce uygulama vardır. Bu uygulamaların hepsi, sizin kredi kartı bilgilerinizi, işlem geçmişinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi genellikle üçüncü taraflarca yönetilen sunucularda depolaması için bir şirkete güvenmektedir.

Sizin hangi uygulamaları seçeceğiniz de üçüncü partiler tarafından kontrol edilmektedir çünkü Apple ve Google, belli başlı uygulamaları öne çıkarmaktadır.

Bunlara Evernote veya Google Docs gibi çevrimiçi dosya hizmetleri örnek verilebilir.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse Ethereum, bu gibi hizmetlerdeki verilerin kontrolünü sahiplerine geri verecektir.
Ana fikir şudur: Tek bir şirket vb. varoluş, sizin dosyalarınızın kontrolünü ele geçiremeyecek veya kafasına göre uygulamayı yasaklayıp bir süreliğine dosyalarınıza ulaşamamanıza neden olamayacak. Yani sadece kullanıcılar değişiklik yapabilecek, farklı bir varoluşlar değil.

Teorik olarak, insanların bilgilerini kontrol edebiliyor olmasını günümüz dijital çağında alışmış olduğumuz ulaşımı kolay bilgilerle birleştiriyor. Dosyada ne zaman bir değişiklik yapsanız, ne zaman bir not ekleyip çıkarsanız, ağ üzerindeki her ‘düğüm’ sizinle birlikte bu değişiklikleri yapacak.

Belirtmekte fayda var ki bu fikre şüpheli yaklaşanlar da bulunmaktadır.

Uygulamalar fikir olarak mümkün gözükse de, hangi blockchain uygulamalarının kullanışlı, güvenli, ölçeklenebilir olacağı ve bu uygulamaların bugün kullandığımız uygulamalar kadar elverişli olup olmayacağı belli değildir.

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum akıllı sözleşme (komut dosyası) işlevselliğine sahip, açık kaynak kodlu, halka açık ve blok tabanlı dağıtılmış bilgi işlem platformudur. Ethereum, uluslararası bir ortak düğüm ağı kullanarak komut dosyalarını çalıştırabilen merkezi olmayan bir Turing tam sanal makinesi ya da diğer adıyla Ethereum Sanal Makinesi ile işlem görür. Ethereum, hesaplar arasında aktarılan ve gerçekleştirilen hesaplamalar için katılımcı düğümleri telafi etmek için kullanılabilen “eter” isimli bir şifreleme simgesi de sağlar. Gas adında dahili bir işlem fiyatlandırma mekanizması ise, spam’ı azaltmak ve kaynaklarını ağ üzerinde tahsis etmek için kullanılır.

Ethereum, 2013 yılının sonlarında bir şifreleme araştırmacısı ve programcısı olan Vitalik Buterin tarafından önerildi. Geliştirme, Temmuz-Ağustos 2014 sırasında çevrimiçi bir crowdsale tarafından finanse edildi. Sistem 30 Temmuz 2015’te yayına alındı.

2016’da, Ethereum, DAO projesinin çökmesi sonucunda Ethereum Classic’i yaratarak iki blok zincire dönüştürüldü.

Ethereum 27 milyar doları aşan market hacmi ile Bitcoin’den sonra en fazla değere sahip sanal para birimidir.

ETH FİYATI;
Ekim ayına 229.543743599 dolar ile başlayan Ethereum, 12/09/2018 tarihinde 181,61 dolar ile son bir ayın en düşük, 21/09/2018 tarihinde ise 244,57 dolar ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta %-2,5486 değişim gösteren Ethereum şu an 224,94 dolardan işlem görüyor.
Ethereum’un Tarihi

Ethereum, başlangıçta merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak amacıyla 2013 yılının sonlarında Bitcoin üzerine çalışan bir programcı olan Vitalik Buterin tarafından beyaz bir kâğıtta açıklanmıştır. Buterin, Bitcoin’in geliştirilmesi için farklı bir yazılım dili gerektiğini savundu. Anlaşma sağlanamayınca, daha genel bir yazılım dili olan bir platform geliştirmeyi önerdi.

Ocak 2014’te kamuya açıklanan duyuruda, temel Ethereum ekibi Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson’dan oluşuyordu. Ethereum yazılım projesinin resmi gelişimi, 2014 yılı başında bir İsviçre şirketi Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse) vasıtasıyla başladı. Ardından bir İsviçre kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Ethereum Vakfı (Stiftung Ethereum) kuruldu. Geliştirme Temmuz-Ağustos 2014 döneminde çevrimiçi bir halk kitlesi tarafından finanse edildi, katılımcılar Ethereum değer koinini (eter) başka bir dijital para birimi olan bitcoin ile satın aldılar. Ethereum’un teknik yenilikleri için erken övgüler olsa da, güvenlik ve ölçeklenebilirlik konularında da sorunlar olabileceği belirtildi.

Ethereum’un Dönüm Noktaları ve Sistemleri

Frontier ağının resmi olarak başlatılmasından önce, Ethereum platformunun birçok prototipi Vakıf tarafından Concept of Proof serisinin bir parçası olarak geliştirildi. Bu prototiplerin sonuncusu, “Olimpiyat” olarak bilinen bir ön sürüm ile doruğa ulaştı. Olimpiyat ağı, Ethereum blok zincirinin sınırlarına dayanıklılık testi yapmak için kullanıcılara 25.000 eterlik bir miktar hediye etti.

Olimpiyat sonrası Vakıf, 2015 Temmuzunda Ethereum platformunun geçici deneme sürümünü işaretlemek için Frontier ağının başladığını duyurdu. İlk lansmanı takiben, Ethereum, platformun temel işlevselliğini veya teşvik yapılarını etkileyen önemli değişiklikleri içeren birkaç planlı protokol yükseltmesi gerçekleştirdi.

Günümüzde geçerli olan sistem “Homestead” olarak adlandırılır ve istikrarlı olarak değerlendirilir. Homestead, veri işlenişi ve güvenlik alanlarındaki gelişmeleri içerir. Gelecekte yapılması planlanan en az iki protokol yükseltmesi daha var; Metropolis ve Serenity. Metropolis, EVM’nin karmaşıklığını azaltmak ve akıllı sözleşme geliştiricileri için daha fazla esneklik sağlamak için tasarlanmıştır. Serenity’ye geçiş ise hala belirsiz, ancak donanım madenciliğinden (işin kanıtı) sanal madenciliğe (hissenin ispatı) basit bir geçiş sağlamak için Ethereum’un fikir birliği algoritmasına temel bir değişiklik getireceği öngörülüyor. Ölçeklenebilirlikteki iyileştirmelerin, özellikle de pürüzsüzleşmenin, geliştirme yol haritasında kilit bir hedef olduğu söyleniyor.

Ethereum (ETH) Ne Kadar?

Çok uzun bir süre 10 Amerikan doları seviyelerinden işlem gören Ethereum 8 Mayıs sonrasında çok yüksek bir ivmeyle yükselerek 361 dolar seviyelerine ulaştı. Sonrasında kullanıcıların kar etme eğilimi sonucunda Ethereum satmak istemesiyle 147 dolar seviyelerine gerilemiştir.

Ethereum, 08/10/2018 13:56 itibarıyla TL bazında 1.385,77 TL, Amerikan doları bazında ise $225,31 seviyelerinden işlem görüyor. Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklar nelerdir? Ethereum ile Bitcoin blok zinciri kullanan, merkezi olmayan, kripto para birimleridir. Her ikisinde de bir mağaza ve değer transferi olarak kullanılabilir. Ethereum ile Bitcoin birbirine benzer olsa da aslında pek çok açıdan farklılıklar göstermektedir.-Ethereum, Bitcoin’e göre imkanlar itibariyle daha gelşmiş bir sistem kullanmaktadır.
-Ethereum, Bitocin’den farklı bir doğrulama (hashing) algoritması kullanır. Doğrulama algoritması Bitcoin’den farklı olunca, Bitcoin madenciliği için özel olarak geliştirilen donanımlar Ethereum madenciliği için uyumsuz durumda olmakta. Ethereum algoritması Ethash ismi olarak tanımlanmakta. Memory-hard olarak sınıflandırılan bu algıoritma yüksek miktarda bellek kullanımını zorunlu kılmakta. Dolayısıyla Ethereum madenciliği için GPU madenciliği daha uygundur.-Her ikisi de blok tabanlı proje olmasına karşın, Bitcoin’de ortalama blok süresi yaklaşık 10 dakika iken Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye düşürülmesi hedeflemektedir.
-Ethereum’da işlem maliyetleri depolama ihtiyaçlarına, işlemin karmaşıklığına ve bant genişliği kullanıma göre değişkenlik göstermektedir. Bitcoin’de işlemler blok boyutu ile sınırlıdır.
-Ethereum kendi Turing tam iç koduna sahiptir. Dolayısıyla, herşeyin yeterli bilgi işlem gücü ve yeterli zaman ile hesaplanabileceği anlamına gelir. Oysa ki bu kabiliyet Bitcoin’de yoktur.
-Ethereum, Bitcoin’den farklı bir ekonomik model sunar; Bitcoin blok ödülleri her 4 yılda bir yarı yarıya azalırken; Ethereum her sene piyasaya aynı sayıda Ether bırakır.
-Ethereum’da işlemlerin hesaplama karmaşası, bant genişliğinin kullanımı ve depolama gereksinimlerine bağlı olarak farklı maliyet hesaplamaları yapılır. Bitcoin’de işlemler eşit kabul edilir.
-Ethereum’da yeterince bilgisayar gücü ve zaman olduğu takdirde her şey hesaplanabilirken, Bitcoin bu esnekliğe sahip değildir.
-Ethereum platformu geliştiricileri destekler ve uygulamaları kolay bir şekilde geliştirilebilirken; Bitcoin, Ethereum’a oranla değişimi daha az teşvik eder.
-Bitcoin, blockchain yani blok-zinciri sistemine dayanan ve değerli varlıkların dijital olarak gönderilmesini sağlayan bir sistemdir ve Bitcoin ağında Bitcoin kripto parası geçerlidir. Ethereum ise Blockchain temelli akıllı sözleşmeler platformudur ve ether adı verilen kendine özel dijital varlıklara sahiptir.

Ethereum Avantajları Nelerdir?

Merkezi olmayan Ethereum platformunun en önemli avantajları şu şekilde özetlenebilir;

Değiştirilemezlik; Üçüncü taraflar Ethereum platformunda yer alan herhangi bir veriyi değiştiremezler.

Yolsuzluğa Karşı Dayanıklı; Ethereum’da yer alan uygulamalar fikir birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve gizliliği imkânsız hale getiren bir ağa dayanır.

Güvenli; Uygulamalar hileli etkinliklere ve siber saldırılara karşı korunmaktadır.

Aksama Olmaz; Uygulamalar bozulmaz ve kapatılamaz.

ETHEREUM NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Ethereum madenciliği ile Ethereum kazanabileceğiniz gibi madencilik süreçlerine girmeden daha pratik bir şekilde de satın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum alabilmek için öncelikle güvenli olduğu bilinen Bitcoin borsalarından birine kaydolmanız ve Bitcoin almanız ya da Bitcoin madenciliğine başlamanız gerekir. Bitcoin elde edip, sanal cüzdanınıza aktardıktan ve borsasında hesap açtıktan sonra Ethereum borsalarına da kaydolmanız gerekmektedir. Kayıt olduğunuz global dijital para borsalarına aldığınız Bitcoinleri transfer ederseniz bu bitcoinlerle Ethereum alabilirsiniz.

Ethereum satış süreci de aynı şekilde işlemektedir. Öncelikle Ethereum’u Bitcoin’e çevirmeniz ve sonrasında dilediğiniz ulusal para birimine dönüştürüp banka hesabınıza yollamanız yeterlidir.

HESAP NEDIR?

EOA(Externally owned accounts) vs Sözleşme hesapları

Ethereum’da iki tür hesap vardır

 • Externally Owned Accounts: Harici olarak Sahip Olunan Hesaplar
 • Sözleşme Hesapları

1_) Harici olarak sahip olunan hesaplar (EAO):

Harici olarak kontrol edilen bir hesap:

 • Bir ether hesabına sahiptir,
 • Alma gönderme yapabilir (ether aktarımı yapabilir veya sözleşme kodunu tetikleyebilir),
 • Özel anahtarlar(private keys) tarafından kontrol edilir,
 • Ilişkili bir kodu yoktur.

2_) Sözleşme(Contrat) hesapları:

Bir sözleşme:

 • Bir ether hesabına(balance),
 • İlişkili bir koda sahiptir.
 • Sözleşme kodunun yürütülmesi, diğer sözleşmelerden alınan işlemler veya mesajlar (çağrılar) tarafından tetiklenir.
 • Sözleşme yürtüldüğünde – rastgele karmaşık Turing Complete operasyonları gerçekleştirir- kendi kalıcı depolama birimini idare eder, yani kendi kalıcı durumuna sahip olabilir ve diğer sözleşmeleri çağırabilir.

Ethereum blok zincirindeki tüm işlemler, hesaplardan yapılan işlemlerle harekete geçirilir.  Bir sözleşme hesabı bir işlem çağrısı aldığı her sefer, kendi kodunu, işlemin bir parçası olarak gönderilen girdi parametreleriyle ve talimat verilen şekilde yürütür. Sözleşme kodu Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından, ağdaki her düğümde, yeni blokların doğrulanması amacıyla yürütülür.

İŞLEM VE MESAJ NEDIR?

İşlemler(Transactions):

“İşlem” terimi, Ethereum’da, harici olarak sahip olunan bir hesaptan Blokchain üzerindeki başka bir hesaba gönderilecek bir mesajı saklayan imzalı veri paketini belirtmek için kullanılır.

İşlemler şunları içerir:

 • Mesajın alıcısı,
 • Göndereni tanımlayan ve mesajı Blockchain yoluyla alıcıya göndermek niyetini kanıtlayan, bir imza,
 • VALUE alanı:Gönderenden alıcıya aktarılacak wei miktarı,
 • Bir sözleşmeye gönderilen mesajı içerebilecek isteğe bağlı bir veri alanı,
 • Işlem yürütmesine izin verilen hesaplama adımlarının maksimum sayısını temsil eden bir GASLIMIT değeri,
 • Gönderenin gaz için ödemek istediği ücreti temsil eden bir GASPRICE değeri. Bir gaz birimi, bir atomik komutun, yani bir hesaplama aşamasının yürütülmesine karşılık gelir.

Mesajlar:

Sözleşmelerin diğer sözleşmelere “mesaj” gönderme yeteneği vardır. Mesajlar serileştirilmemiş ve sadece Ethereum yürütme ortamında var olan sanal nesnelerdir. Fonksiyon çağrısı olarak düşünülebilirler.

Bir mesajda şunlar bulunur:

 • Mesajın göndereni (örtülü),
 • Mesajın alıcısı,
 • VALUE alanı:İletinin yanında sözleşme adresine aktarılacak miktar,
 • Isteğe bağlı bir veri alanı, sözleşmenin gerçek girdi verileri
 • GASLIMIT değeri: tetiklediği kod yürütme işleminin maksimum gas miktarını sınırlayan bir GASLIMIT değeri olabilir.

Esasen, bir mesaj, bir işlem gibidir. Ancak mesaj  harici bir hesap tarafından değil, bir sözleşme tarafından üretilir.Bir sözleşme, çalışırken CALL veya DELEGATECALL komutlarını yürüttüğünde bir mesaj üretilir.Mesajlara bazen “dahili işlem” adı da verilir. Bir işlem gibi, bir mesaj da alıcıya gönderildiğinde alıcı hesabın kodunu çalıştırır. Böylece sözleşmeler, harici olarak sahip olunan hesapların yapabileceği şekilde diğer sözleşmelerle de ilişkilere sahip olabilir. Çoğu zaman insanlar, bir mesaja atıfta bulunduklarında da işlem terimini kullanır; bu nedenle, bu terimin, topluluk uzlaşması yoluyla kullanılmamasıyla ortadan kaldırılması mümkündür.

GAZ NEDIR?

Ethereum, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) adı verilen blok zincirinde bir yürütme ortamı oluşturur. Ağa katılan her düğüm, blok doğrulama protokolünün bir parçası olarak EVM’yi çalıştırır.Doğrulanmakta olan blokta listelenen işlemlerin üzerinde geçer ve işlemin tetiklediği şekilde kodu EVM içinde çalıştırırlar. Ağdaki her düğüm aynı hesaplamaları yapar ve aynı değerleri depolar. Sözleşmeyle yapılan işlemlerin bütün düğümler boyunca çoğaltılıp tekrarlanması, doğal olarak onları pahalı yapar. Bu da genelde zincir dışında kolaylıkla yapılabilecek hesaplamaların blockchain içinde yapılmamasına teşvik eder. Yapılan her işlem için, gaz birimi olarak ifade edilen belirli bir maliyet vardır. Bir sözleşmenin kullanabileceği her işlem ile ilgili bir gaz değeri vardır.Mesela,buradaoperasyon kodu başına eski gaz maliyetleri listesi (opcode) verilmiştir.

Gaz ve işlem maliyetleri:

Her işlem için bir gaz limiti(bazen startGas denir ) ve gaz başına ödemeyi kabul ettiği bir ücret vardır. Madenciler işlemi kabul etmeyi ve ücreti alıp-almamayı seçebilirler. Aslında, bugün tüm işlemler madenciler tarafından bir şekilde yapılıyorlar, ancak bir kullanıcının göndermeyi seçtiği işlem ücreti miktarı, işlemin kadar ne kadar süreceğini etkiliyor. Orijinal mesaj ve tetiklenebilecek alt mesajlar da dahil olmak üzere, işlem tarafından ortaya çıkarılan hesaplama aşamaları tarafından kullanılan toplam gaz miktarı, gaz limitinden düşük veya bu gaz limitine eşitse, işlem yürütülüyor. Eğer toplam tüketilecek gaz, belirtilen gaz sınırını aşarsa, işlemler hala geçerli sayılır ve ücret hala madenci tarafından alınarak tüm değişiklikler geri alınır. Blokchain, bir işlem başlatıldığını ancak ancak yeterli miktarda gaz sağlanamadığı için işlemlerin geri alındığını gösterir. İşlem yürütülürken kullanılmayan tüm fazla gaz işlemi gönderene, Ether olarak geri ödenir. Bu nedenle gaz maliyeti tahminleri sadece yaklaşık olduğundan, birçok kullanıcı, işlemlerinin kabul edildiğini garanti etmek için fazla miktarda gaz ödemektedir, çünkü fazladan gaz size iade edilir.

İşlem maliyetlerini tahmin etme:

Bir işlemin toplam ether maliyeti 2 faktöre dayanır:

 • gasUsed: işlem tarafından tüketilen toplam gaz
 • gasPrice: işlemde belirtilen bir gaz biriminin fiyatı (ether cinsinden)

Toplam maliyet = gasUsed * gasPrice

gasUsed(Kullanılan Gaz):

EVM’deki her operasyonunun, ne kadar gaz tükettiği belirlenmiştir. GasUsed, gerçekleştirilen tüm işlemler için tüm kullanılan gazın toplamıdır.

GasUsed’i tahmin etmek için,kullanılabilen ancak bazı uyarılara sahip bir tahmini Gas API’si vardır.

gasPrice(Gaz Ücreti):

Bir kullanıcı bir işlem için istediği gaz ücretini 0 da dahil olmak belirtebilir.Fakat, Ethereum için, varsayılan gaz ücreti 0.05E12 wei’dir. Madenciler gelirlerini optimize etmek istediklerinden, onları daha düşük veya sıfır olan bir gas Price belirten bir işlemi kabul etmeye ikna etmek zor olacaktır.

Örnek işlem maliyeti:

Bu örneği MyEtherWallet ekibinin izni ile ödünç alıyorum.Gaz ile ilgili iyi yazılmış kılavuzlarını ziyaret edebilirsiniz .Ayrıca ether miktarlarını alt birime dönüştürmenize izin veren mükemmel bir yardımcı program sayfasına da sahipler.

Gas limitini bir araba için gerekli litre / galon / gaz birimi miktarı gibi düşünebilirsiniz. Gaz fiyatını ise bu litre / galon / gaz birimi için birim başına ücret olarak düşünebilirsiniz.

Mesela bir araba için, galon(birim) başına $2.50 (fiyat) veya Ethereum için, gaz(birim) başına 20 GWEI (fiyat). 10 galonluk deponuzu doldurmak için litresi 2,50 dolardan 25 dolar harcarsınız. Benzer şekilde 21000 gazlık bir işlem için,gaz başına 20 GWEI’den toplam 0,00042 ETH harcarsınız(1 ether=10e9 gwei). Bu nedenle toplam TX ücreti 0.00042 Ether olacaktır.

Gönderiler genellikle ~ 50000 gaz ila ~ 100000 gaz arasında tutar, bu nedenle toplam TX ücreti 0,001 ETH – 0,002 ETH’ arasındadır.

“BLOK GAZ LIMITI” NEDIR?

Blok gaz limiti, bir bloğa kaç işlemin sığabileceğini belirlemek için bir bloğun izin verdiği maksimum gaz miktarıdır. Örneğin, her işlemin 10, 20, 30, 40 ve 50 gaz limitine sahip olduğu 5 işlem yaptık diyelim. Blok gaz limiti 100 ise, ilk dört işlem bloğa sığabilir. Madenciler hangi işlemlerin bir bloğa dahil edileceğine karar verirler.  Farklı bir madenci bloğun son 2 işlemini (50 + 40) dahil etmeyi deneyebilir ve sadece ilk işlemi dahil etmek için yeterli alanı kalır(10).Mevcut blok gaz limitinden daha fazla gazı kullanan bir işlemi dahil etmeye çalışırsanız, bu işlem şebeke tarafından reddedilecek ve Ethereum istemcisi “İşlem blok gaz sınırını aşıyor” mesajı verecektir.Bunun için verilen örnek, Ethereum StackExchange “Ethers”yazısından alınabilir .

Bu yazının yazıldığı sıralarda blok gaz limiti etstats.net’e göre 4.712.357 gazdır.Yani her biri 21000 işlem gaz limitine sahip yaklaşık 224 işlem, 1 bloğa (ortalama 15-20 saniyede bir üretilmektedir) sığabilir.Protokol, madencinin blok gaz limitini her iki yönde de 1/1024 oranında (% 0.0976) ayarlamasına izin verir.

Blok gaz limitine kim karar verir?

Blok gaz limitinin ne olduğuna ağdaki madenciler karar verirler. Ayarlanabilir protokol blokundan gaz limitinden ayrı olarak, çoğu istemci için 4.712.388 minimum blok gaz sınırı, varsayılan bir madencilik stratejisidir. Madenciler bunu değiştirmeyi seçebilir, ancak birçoğu varsayılanı kullanmayı tercih eder.

Blok gaz limiti nasıl değişir?

Ethereum’daki Madenciler, Ethminer vb.geth veya Parity Ethereum istemci düğümüne bağlanan bir madencilik programı kullanmaktadır. Geth ve Parity’in madencilerin değiştirebileceği seçenekleri vardır. Geth’in madencilik için komut satırı seçenekleri burada ve Parity’nin seçenekleri buradadır.

ETHEREUM AĞI “DOS” NEDIR?

Son zamanlarda Ethereum ağının yavaşlaması, tıkanması ya da kullanılamaz hale gelmesiyle ilgili birçok şikayet gelmektedir. Bu yavaşlamayı Ethereum ağı “DoS” olarak tanımlayabiliriz. Ethereum ağında bir hizmet reddi (DoS) olayı, sürekli dolu bloklar ve ağda bekleyen birçok işlem olduğunda ortaya çıkar. Burada madencilerin iliştirilen işlem ücretine dayalı işlemleri yürütmeyi seçtiklerini hatırlayalım. DDoS olayları kötü amaçlı olabilir veya olmayabilir.

Kötü Niyetli DoS

Geçtiğimiz sonbaharda, Ethereum, bir işlem spami saldırısı olarak adlandırılan bir kişi veya grup tarafından saldırıya uğradı. Saldırı,bu blog yazısındaaçıklanmıştır.Saldırgan, akıllı sözleşmelerdeki hesaplanması zor ancak eklenmesi kolay fonksiyonları art arda işlenmesini isteyen bir DoS saldırısı gerçekleştirdi.Saldırı sırasında madencilerin blok gaz limitini 1,5 milyona,ardından 2 milyona düşürmeleriistendi. Ağlara yapılan saldırılar sırasında madencilere blok gaz limitini düşürme talebinin bulunduğu başka durumlar da olabilir.

Kötü Niyetli Olmayan DoS 

Ağda çok fazla bekleyen işlem olduğu zaman, bir işlemin işlemesi alışılmadık bir şekilde uzun sürer.Son zamanlarda, token dağıtım olaylarının popülerliği ve yaygınlığı (ilk para teklifleri (ICO’lar) veya token satışları), ağın işlemlerle yedeklenmesine neden oldu. Infura’da olayın,teknik ayrıntılarıyla ilgili bir yazı var.

Bloklar dolduğunda bile blok gaz sınırı neden değişmiyor?

Birincil Sebep: Madenciler, uyarlanabilir gaz sınırı özelliğini kullanmıyor.

Ethereum protokolünde, madencilerin gaz limitini seçebilecekleri bir mekanizma vardır ve bu nedenle kapasite, hard fork ayarlamaya gerek kalmadan artırılabilir. Başlangıçta, bu mekanizma, madencilerin en az 4,7 milyon gaz sınırında olacak bir strateji ile birleştirildi, ancak bu miktar kullanılan son gazın (1024 bloğun üssel hareketli ortalaması) ortalama gazının 150%’sini hedef alacaktı.Bu mekanizma artan talebe paralel olarak anti-spam amaçlı tavanı bırakmadan kapasitenin organik olarak artmasına izin verir.Yukarıdaki “Kötü Niyetli DoS” bölümünde anlatıldığı gibi, geçmişte, madencilerin, düzeltmeler geliştirilene kadar saldırıları engellemeye yardım etmek için blok gaz sınırını varsayılan olmayan ayarlara getirmesi için ayarlarını değiştirmeleri önerildi. Sorun, bazı madencilik havuzlarının saldırıları yatıştırdıktan sonra bile ayarları asla değiştirmemesiydi. Yaklaşık bir ay önce,madencilere gaz limitini ve gaz fiyat ayarlarını, adaptif bir gaz sınırına değiştirmeleri istendi.Çünkü son ICO satışları hızla blokları dolduruyor ve Blockchain işlemlerinde tıkanıklığa neden oluyordu. ETH Gaz İstasyonu, madencilik havuzlarının ne tür gaz limitleri için oy kullanacaklarını araştıran insanlar için mükemmel bir kaynaktır.

Ethereum tahminleri 2018, 2019, 2020 ve 2021

Konunun uzmanları, Ethereum’daki son durumu değerlendirdi. Bu uzmanlardan biri olan Rusya’nın en büyük yasal madencilik tesisi Minery’nin kurucu ortağı Alexey Paikin, Ethereum için cesur bir tahminde bulunarak yıl sonunda 3-4 bin dolar olacağını söyledi.

Ethereum, 1 Nisan’daki 392 dolar seviyesinden bugün 691 dolar seviyesine geldi. Bu yükselme yüzde 76 oranında bir artış demek oluyor. 700 dolara yaklaşması, Aralık ayındaki 1.330 dolar seviyesinden düştükten sonra ETH için büyük bir güven oylaması oldu.Teknoloji popülerliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ve Ethereum inananları yüksek bir şekilde azalmaya başlamıştı.

Blockchain’deki Laser Whitepaper’ın ortak yazarı Maxwell Arnold, Express.co.uk’e verdiği demeçte, ETH’nin 2018 sonunda muhtemelen 800-900 dolar civarı olacağını ve Bitcoin‘in sahip olduğu gecikme problemlerini yaşamadığı için oldukça sağlam bir kripto para birimi olduğunu kanıtladığını söyledi.

Arnold, “Balon aşamasını geçtikten sonra daha önce gördüğümüz yüksek seviyeleri göremeyeceğiz ancak ETH’nin diğer kripto para birimlerine karşı olan ve Casper protokolünün nihai olarak uygulanmasına ilişkin net avantajları, ETH’nin gelecek aylarda kademeli olarak yükselmesi için bir neden.” ifadelerini kullandı.

Arnold, kullanımı kolay ve güvenilir olduğu için gittikçe daha fazla platformun ETH kullanmaya başlayacağını belirtti.

‘Aralık 2018’de 3-4 bin dolar olacak’

Rusya’nın en büyük yasal madencilik tesisi olan Minery’nin kurucu ortağı Alexey Paikin, Aralık 2018’de ETH’nin 3-4 bin dolar seviyelerinde olacağını iddia ederek, Ethereum’un yükselen fiyatı konusunda daha iyimser davrandı. Ticaret söz konusu olduğunda Paikin, pazarın Ethereum’a ait olduğunu söyledi. Paikin, Express.co.uk’e “Evet Ethereum gerçek bir kazanan.” ifadelerini kullandı.

Kripto para uzmanı Callum Blanchard ise Ethereum’un düştüğünü görmenin şaşırtıcı olmadığını iddia etti.

Blanchard, “Çok sayıda kripto parayla birlikte, kamu ve yatırımcılar her zamankinden daha benzersiz özellikler talep ediyorlar ve bir sanal para birimini diğerinden ayırt etmek gittikçe zorlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

‘Ethereum’un çok güçlü bir şekilde kalması muhtemel’

Ancak bugün, Delta’nın kurucu ortağı Nicolas Van Hoorde, ETH’deki inanç kaybını sorguladı ve şu açıklamalarda bulundu:

“Diğer kripto para birimleri gibi, Ethereum da 17 Aralık ve 17 Ocak’ta aşırı satın alındı. Ve tıpkı diğer büyük kripto-para birimleri gibi, şimdi biraz iyileşiyor. Ethereum’un toparlanması geçen haftadan beri yüzde 8 oranında ve bu oran Bitcoin ve Bitcoin Cash‘in yaklaşık yüzde 5-6 oranından daha yüksek. Ama ben buna çok fazla bakmıyorum. Ethereum’un buna kattığı şey, aslında kullanılıyor olması. Akıllı sözleşmeler, her gün temel olarak Ethereum’un üzerine kuruluyor, bu nedenle Ethereum güçlü bir kripto para birimi ve çok güçlü bir şekilde kalması muhtemeldir.”

2019 için Beklentiler

2017 sonuçlarına aşağıdaki dijital para biriminin değerindeki hızlı bir artış meydana geldi.Zaman Ethereum tırnak arttı de dahil, harf yalnızca Bitcoins kaybetti.Önümüzdeki yıllarda, analistler tahmin olduğunu aşağıdaki faktörler ile ilişkili bu eğilim,:

 1. maksimum kar elde etmek bekliyoruz spekülatörleri, gelen talebin büyüme.
 2. İşlemin anonimlik.
 3. düzenlenmesi ve vergi eksikliği.
 4. Teknolojik altyapının geliştirilmesi ve güvenlikle ilgili sorunların çözümü.
 5. (Bitcoins, işlemin yüksek bir hız ile karşılaştırıldığında) Teknik avantajlar Ethereum ağ.

cryptocurrency maliyet talep göstergelerine bağlı olarak değişir.Birçok yatırımcı düşük bir verime sahip geleneksel varlıklara, ilgi kaybediyor.Buna ek olarak, çalışma koşulları Gizlilik mali düzenleyicilerin dikkat etmeden kaynaklarını yönetmesine olanak sağlar.Sonuç olarak, 2019 yılında iyimser Ethereum oranı fiyatlarının iki kat artış göstermektedir.Uzmanlar aralığı 1000-1500 USD / ETH içinde değerindeki dalgalanmalar bekliyoruz en iyimser senaryo 2000-3000 dolara fiyat cryptocurrency bir artış öngörmektedir.Aynı zamanda talep göstergelerdeki değişikliklere ilişkili oynaklık önemli düzeyde kalacaktır.

Ethereum rekabetçi pozisyon teknik altyapıyı geliştirmek geliştiricilerin isteğine bağlıdır.Birkaç yıl boyunca teknik arızalar miktarını en aza indirecektir yeni bir platforma, taşımak cryptocurrency.Sonuç olarak, ETH maliyeti önemli bir büyüme göstermektedir.

Ancak uzmanlar mali düzenleyiciler niyetleri ile ilişkili panik cryptocurrency pazarında faaliyet gösterecek kontrol altına almak için korkuyorlar.2018 yılı başında elbette dinamikleri ETH geleceği için ciddi riskler olduğunu gösterir.Ocak ayında cryptocurrency tırnak 1500 USD / ETH ulaşmak, ancak 3 ay% 70 düşmüş sonra. Dış tehditler ve spekülatörlerin eylemleri bunun 2019 yılında Etherium ne kadar tutacağını belirleyecek.

Yeni Zorluklar ve spekülatörlerin eylemleri

2018 yılında dijital para biriminin piyasa kendi anahtar avantajını kaybedebilir Analistler. Birçok ülke sermaye kontrolsüz hareketi endişe ediyor. Zaten yakın gelecekte tüm işlemler enstrümanın çekiciliğini etkileyen mali düzenleyiciler tarafından izlenecektir.

Anahtar piyasa katılımcıları cryptocurrency kontrol etmek kendi mekanizmalarını geliştirmek. Güney Koreli yetkililer bir banka hesabına tanımlanması aracılığıyla tüm tüccarlar zorunlu kılmıştır. Ayrıca, ek kısıtlamalar dijital para büyümesini dizginlemek olacak ABD ve Çin, tanıtmak planlıyoruz. Çin temsilcileri finans sektörünün istikrara risklerini azaltmak ve cryptocurrency kullanımını sınırlamak niyetinde.

Buna ek olarak, negatif haberler (Facebook reklamını finansal analistler ve başkalarının kötümser tahminleri yasak.) pazarın dinamikleri yansır mı? Bu gibi durumlarda, uzmanlar% 50-70 daha düşük, ETH maliyetine yol açabilir alıntılar çökmesi, yeni bir dönem bekliyoruz.Özellikle, bu eğilim varlıklarını çekilmeye başlar spekülatörler eylemler tarafından büyütülür.

Deutsche Bank uzmanları Ethereum için aşağıdaki riskleri göz önünde bulundurun:

 • kendi kazancı maksimize etmek için çalışıyoruz büyük pazarı oyuncuları tarafından fiyat manipülasyonu;
 • Önceki dönemlerde alıntılar bir yıkılmasına yol açan Hırsızlık ve hırsızlık;
 • aşırı uçuculuk.

Bu gibi durumlarda, cryptocurrency yatırım Deutsche Bank’a göre, son derece risklidir.2019 yılında fiyatların 200-300 dolara çökebilir.nedeniyle piyasanın ana sürücü haline gelmiştir spekülatif sermayenin, ani akını önceki dönemlerde fiyatlarda artış.Ancak, girişim sermayesi “eter” gibi dijital para için büyük bir tehdit vardır.

2019 için Ethereum kötümser tahmini oranı yeni kısıtlamalar ve fiyatlarındaki sonraki düşüş ile birleşince piyasada panik çıkmasını öneriyor. Spekülatif sermayenin çıkış alıntılar daha derin bir geri çekilme yol açacaktır bu trendi, hızlandıracaktır.