Thodex Ethereum (ETH) Nasıl Ortaya Çıktı?

Thodex Ethereum (ETH) Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir programcı olan Vitalik Buterin 2013 yılının sonlarına doğru Bitcoin üzerine çalışmalar yaparken, Bitcoin’in geliştirilmesi için farklı bir yazılım dili kullanılması gerektiğini ileri sürmüştür. Ancak bu konuda herhangi bir anlaşma sağlanamadığı için, Buterin daha genel bir yazılım dili olan bir başka kripto para birimi geliştirmeyi önermiştir. Bunun üzerine 2014 yılının Ocak ayında Ethereum (ETH) ekibi ilan edildi.

Bu ekipte;

 • Vitalik Buterin,
 • Mihai Alisie,
 • Anthony Di Iorio,
 • Charles Hoskinson yer almıştır.

Böylece bir İsviçre şirketi olan Thodex Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse) tarafından yazılım projesinin resmi gelişimi başlatılmıştır. Ardından hiçbir kar amacı olmayan Ethereum Vakfı (Stiftung Ethereum) kurulmuştur.

2014 yaz aylarında ise geliştirme için çevrim içi bir halk kitlesinden finans desteği alan Thodex Ethereum, bu kişilere Thodex Bitcoin karşılığında satılmıştır.

Özellikle teknik yenilikleri ile herkesin beğenisini kazanan ThodexEthereum, güvenlik ve ölçeklenebilirlik konularında ise bazı kişiler tarafından eleştirilmiştir.

Todeks Ethereum’un Avantajları Nelerdir?

Merkezi bir otoriteye bağlı olmayan Thodex Bitcoin, Blockchain teknolojisinin tüm özelliklerinden yararlanır ve avantaj olarak kullanıcılarına sunar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Değişmezlik özelliği ile verilerde herhangi bir oynama yapılması mümkün değildir.
 • Uygulamalar, sansürü imkansız hale getirir.
 • Kriptografi ile tüm bilgiler güvence altına alınır ve siber saldırılara karşı korunur.
 • Uygulamaların çalışmasında herhangi bir aksaklık yaşanmaz.

Todeks Ethereum Hakkındaki Eleştiriler

Sağladığı avantajlara rağmen bazı konularda eleştiri de almaktadır. Örneğin; akıllı sözleşme kodu insanlar tarafından yazıldığı için kusursuz değildir. Var olan bir kod hatası istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bitcoin al ve sat Böyle bir durumda ağ konsensüsünün elde edilerek altta yatan kodun tekrar yazılması gerekir. Bu durum ise değişmez olması amaçlanan blok zincirinin doğasına aykırı olduğu için uzmanlar arasında büyük tartışmalara ve soru işaretlerine neden olmaktadır.

Thodex Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

ThodexEthereum temel olarak Bitcoin’e benzerlik gösterse de yapısı itibari ile Bitcoin’den oldukça farklıdır. Örneğin;

 • Thodex Ethereum’da farklı yazılımlar kullanılarak yeni sistemler ve Altcoinler üretilebilir. Oysaki Bitcoin için bu durum geçerli değildir.
 • Thodex Ethereum sistemi Todeks Bitcoin ile karşılaştırıldığında çok daha yenilikçi bir sistemdir.
 • Madencilik alanında Ethereum’da üreticiler arasındaki dengeye göre kazanç sağlanır. Bitcoin’de ise işlemci gücüne göre kazanç elde edilir.
 • ThodexEthereum’da bir blok 15 saniye içerisinde oluşur. Bitcoin sisteminde ise bu süre 10 dakikadır.

ThodexEthereum haberleri (ETH) hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Todeks Ethereum nedir başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır. Ayrıca güncel kripto para haberleri için bu sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Dünyada Bitcoin Ethereum